Nadační fond milenium - Aktuality
Aktuality
Nová spolupráce s mezinárodním klavírním festivalem Broumovská klávesa
V letošním roce Nadační fond Milénium navázal spolupráci s mezinárodním klavírním festivalem Broumovská klávesa, jehož uměleckým ředitelem je klavírista Ivo Kahánek, který zároveň je i uměleckým garantem našeho fondu.
Festival je skvělou platformou, na které mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také se setkat se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli významných hudebních institucí, kteří jim mohou být v budoucnu nápomocni, při budování umělecké kariéry. Broumovská klávesa představuje nejvýraznější mladé talenty své generace, ve věku klíčovém pro jejich rozvoj ( do 17 let ). Vyvrcholením festivalu je slavnostní galakoncert laureátů v Sukově síni Rudolfina, a právě partnerem koncertu se stal Nadační fond Milénium.
Na letošním galakoncertu vystoupilo 5 laureátů, jež se umístili na prvním místě ve čtyřech kategoriích. V 1. kategorii (do 11 let věku včetně) se dvě talentované slečny umístily na prvním místě. Byly to Liliana Fejtová, která famózně zahrála díla Bacha, Mozarta, Griega a Ginestera. Následovala Anna Chmurova, která obecenstvo okouzlila díly Berkoviche, Chopina a Liszta. Ve 2. kategorii (12-13 let) zvítězil a Bacha, Chopina, Poulenca mistrovsky zahrál Jaroslav Skalka. Ve 3. kategorii (14-15 let) se o husí kůži posluchačů postarala Eva Emilia Rautner s velmi náročnými díly Rachmaninova, Bacha a Schumanna. Na závěr koncertu se o aplaus ve stoje postaral Semjon Yakimov, jež se umístil na prvním místě ve 4.kategorii (16-17 let). Nadchnul celý sál díly Bacha, Beethovena, Dvořáka a Rachmaninova.
Výkony všech laureátů se nesly v duchu špičkové kvality interpretace a techniky, ale hlavně vášní k hudbě.
Pro Nadační fond Milénium bylo nesmírným potěšením umožnit vystupovat v Rudolfinu mladým hudebníkům a zprostředkovat mimořádný zážitek posluchačům.
Těšíme se na další ročníky, děkujeme.
Housle pro Milana Kostelence
Před několika dny jsme pronajali mistrovské housle z dílny houslaře Petra Zdražila. Následně byly předány třináctiletému Milanu Kostelencovi, vítězi mezinárodní houslové soutěže Kociánovo Ústí. Na vzácný nástroj hrál donedávna český houslový virtuoz ruského původu Alexandr Shonert. Věříme, že tyto housle pomohou rozvinout Milanův mimořádný talent.
Zakoupili jsme mistrovské housle Ferdinanda Augusta Homolky
Díky velkorysým darům několika našich mecenášů jsme v minulých dnech zakoupili za 244 575 Kč do majetku fondu mistrovské housle z dílny houslaře Ferdinanda Augusta Homolky (1828 – 1890) z roku 1878. Ferdinand August Homolka, jednoznačně nejvýznamnější mistr z rodu Homolků, byl pro své umění přezdíván „pražský Stradivari“. Jeho nástroje patří k vrcholům uměleckého odkazu celé české houslařské školy. Tento konkrétní nástroj vyniká neobyčejnou detailností a velkým, ušlechtilým tónem. Prvním mladým umělcem, kterému byl tento mimořádný nástroj zapůjčen, je dvanáctiletý Richard Kollert, žák věhlasného profesora Zachara Brona a velká naděje české houslové školy.
Dva mladí do finále v Budapešti
Hned dva mladí čeští houslisté, kteří jsou zařazeni v našem programu, postoupili do finále prestižní televizní soutěže Virtuoso v Budapešti. Daniel Matejča s námi letos absolvoval dva mistrovské kurzy: v Praze a v Českých Budějovicích, kde si už ve svých patnácti letech zahrál jako sólista se symfonickým orchestrem. Devatenáctiletého Eduarda Kollerta pro změnu vybavil Nadační fond Milénium na tuto soutěž mistrovským nástrojem A.Barzelliniho z roku 1701 a francouzským smyčcem Morizot pére.
Ivo Kahánek členem Sboru poradců fondu
Jsme nanejvýš potěšeni, že po Ivanu Klánském, Jitce Hosprové a Václavu Luksovi přibyla další významná hudební osobnost do Sboru poradců Nadačního fondu Milénium. Ivo Kahánek je nejen klavírním virtuozem mezinárodního významu, ale také mimořádně erudovaným pedagogem. Ivo, vítej na palubě Milénia!
Vzácný nástroj na cestě do Prahy
Již za několik dnů nám ze švýcarské Ženevy dorazí mistrovské housle Daria Vettoriho, uznávaného houslaře z Florencie, jehož rodina vyrábí strunné nástroje již po pět generací. Tyto housle jsou vyrobeny podle modelu Giuseppe Guarneriho del Gesù „Plowden“ z roku 1735. Vynikají nosným zvukem a mimořádnou detailností. Prostředky na (zatím) roční pronájem nástroje (s pojištěním více, než 80 tis. Kč) věnoval našemu fondu dárce, který si přeje zůstat v anonymitě. Moc děkujeme. Hned tři mladí čeští houslisté se utkají o to, aby právě jejich ruce na tento klenot italského houslařství mohly hrát.